Szókincsvadász (Illés-Vizler András)
2013. május 21. kedd, 11:59

Alkossatok három csoportot. Az első csoport válassza ki az alábbi szövegből a szleng kifejezéseket, a második a régies szavakat, a harmadik az idegen szavakat. Írjátok le őket egy-egy papírra, majd adjátok tovább a mellettetek ülő csoportnak. A csoportok fejtsék meg az így kapott papírokon szereplő szavak jelentését, majd a csoportból egy-egy szóvivő olvassa föl a megoldásokat. (Segítségül használjátok a szlengszótárt, a régies szavak szótárát, illetve az idegen szavak szótárát!)

Válasszátok ki a szövegből a hangutánzó és az (esetleg értelmetlen) hangulatfestő szavakat. Mit jelenthetnek ezek a szavak?

Írjátok le saját szavaitokkal, szerintetek miről szól a szöveg.

 

Fülsértő hangismétlésekkel

Egy bürokratákkal és bugrisokkal battyogó brindzabűzös buszon volt a brancsban egy brúgattyús brés, ámbraszín ábrázatú bronchiektáziás struccnyakú pechfógl, aki burukkolva grimbuszolt, hogy egy brontesz, egy brontoszaurusz pratálja a branzolját. „Ne brutalizáljon, maga briganti!” – brummogott, de bebrunzolt a bumburnyák, nem brusztolt, hanem lebruttyant egy rutyira. Brutóbb egy brillantinos, bricseszes bratyija (vagy bratyója) azt pruntyogta neki: „Brr! nem briliáns a gombbrossod a burnuszodon, brúder!”

(Raymond Queneau 1988: Stílusgyakorlatok. Helikon Kiadó, 45. oldal)

 

Keresés

Google-ajánlat