C6em, csetem, mondd meg nékem...
2011. április 22. péntek, 15:16

647 válaszadó kérdései alapján a következőket tudtam meg a csetelési szokásokról (kivonat a nyári kérdőív összegzéséből):

A válaszadók negyede nem szokott csetelni, viszonylag ritkán (hetente 1–5 órát) az adatközlők 40%-a cseveg interneten. Átlagosan napi egy-másfél órát (hetente 6–10 órát) a válaszadók 13%-a; napi két-három órát (ez a heti 11–20 órának felel meg) 6%, átlagosan naponta három-négy (heti 21–30) órát közel 5% tölt csevegéssel. Több mint 31 órát, azaz egy napon több mint négy órát a válaszadók 4%-a (36 ember) csetel. A leggyakrabban használt csetfelületek az MSN – Windows Live Messenger, a Google Talk, a Facebook csevegőprogramja, de többen megadták, hogy kifejezetten csetelésre szánt oldalakon-alkalmazásokban (például chat.hu, gyaloglo.hu, omegle.com, chatroulette.com, dc++, IRC, mIRC, ICQ, iChat, Pidgin) regisztrálták magukat. Jelentős a céges-szakmai csetfelületek (Microsoft Office Communicator), illetve az online játékok csetes funkciójának használata is. Viszonylag ritkán, de a Skype online telefonos szolgáltatáson, a Yahoo! cseten és a Lotus Notes Sametime programmal is szoktak csevegni.

 

A válaszadók 15%-a (93 adatközlő) akár ismeretlenekkel is szokott csetelni, 85%-uk pedig nem vagy csak ismerősökkel cseveg online formában. Annak az oka, hogy inkább a valós életből ismerősökkel keresik a kapcsolatot cseten is, a válaszadók szerint a következő: „a chat számomra egy kapcsolattartási eszköz és nem kapcsolatkeresési”, „nem érzem szükségét, hogy idegenekkel társalogjak”; „mert valamilyen személyes kapcsolatra szükségem van ahhoz, hogy legyen miről beszélnünk”; vagyis a válaszadók többsége szerint: „ismerkedni személyesen jó”. Igen sokan az időhiánnyal magyarázzák azt, hogy nem csetelnek ismeretlenekkel: még a barátaikra is kevés az idejük, nemhogy ismeretlenekre: „van elég barátom, akikkel örülök, ha tudok beszélni”. Megemlítik az idegenekkel való online ismerkedés veszélyeit, saját bizalmatlanságukat is: „veszélyesnek tartom az interneten ismerkedést”; „korábban cseteltem ismeretlenekkel is, de nagyon sok hülye van manapság az ilyen chatoldalakon”; „mert másnak adják ki magukat, mint amilyenek valójában”; „bizalmatlan vagyok”, „ne zaklassanak”, „szeretem tudni, kivel beszélek, ilyen fórumokon pedig a lehető legkönnyebb eltitkoli a valós énünket”; „lehet, hogy 12 évesnek adja ki magát, miközben 40 éves és pedofil”. Anyai intelmet fogalmazott meg az egyik adatközlő: „anyukám azt mondta, ne álljak szóba idegenekkel”. Korábbi rossz tapasztalatok, csalódások is eltántoríthatnak az online ismerkedéstől: „régebben volt rá példa, de mind kiábrándítóan buták voltak”; „mert az a második kérdésük, hogy szűz vagyok-e még, vagy az, hogy használtam-e már tampont”; „régebben cseteltem ismeretlenekkel, így ismerkedtem, már leszoktam róla, mert nagyon sokan a csetszex miatt írtak nekem”;  „rossz tapasztalataim vannak az idegenekkel való csetelés terén (többen másnak adták ki magukat)”. Érdekes nyelvhasználati jellegű indoklás a következő: „nekem túl gyors és utálok hibásan írni”.

 

Aki viszont akár ismeretlenekkel is cseveg, jobb ismerkedési lehetőségekkel, tanulással, a véleménycsere fontosságával indokolja ezt: „fontos a kölcsönös véleménycsere idegenekkel is, valamint érdekes dolgokat hallani”; „külföldiekkel csetelek, mert érdekelnek más kultúrák”, „külföldiekkel szoktam nyelvgyakorlás céljából”; „munka miatt”, „ismerkedés, barátkozás céljából”; „könnyebb ismerkedni:) [sic!]”. Későbbi személyes kapcsolatok is kialakulhatnak a cseten: „Így ismertem meg az évfolyamomat, mikor gólya voltam. Az évfolyamunk 10%-a MSN beszélgetések során ismerte meg egymást.”. Éppen a bizalmatlanság ellenpontját jelenti az a válasz, amely szerint az online ismerkedés és csetelés biztonságosabb ismerkedési mód a személyes találkozásnál: „kíváncsi vagyok az emberekre, és ez az egyik legbiztonságosabb mód, ha az ember ésszel használja”. Bizonyos megszorítást, műfajfüggőséget jelent az, hogy „online játékban muszáj”; „csak online játék pl. Honfoglaló közben”. A kíváncsiság és a szórakozni vágyás is motivációs tényezőként szolgálhat a válaszadók szerint („kíváncsiság”, „izgalmas”, „szórakoztat”, „kikapcsol”, „jó időtöltés”, „unaloműzés”).

 

Idegen nyelven a válaszadók fele (49,5%, 320 személy) szokott, másik fele (50,5%, 327 válaszadó) pedig nem szokott csetelni. Az idegen nyelven való csevegés összefügghet a nyelvtanulással-nyelvgyakorlással, a munkával és az online játékokban gyakran elkerülhetetlen idegen (rendszerint angol) nyelvi kommunikációval.

 

© Veszelszki Ágnes 2011

Módosítás dátuma: 2011. április 22. péntek, 15:22
 

Keresés

Google-ajánlat